Ból gardła nie zawsze towarzyszy jesiennemu przeziębieniu. Bez względu na przyczynę jest dolegliwością nieprzyjemną. Kilka sposobów na jego złagodzenie z łatwością wykorzystasz, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a i latem będą pomocne.
Wybór jest duży: od środków pochodzenia naturalnego po różnego rodzaju leki. Można też wypłukać gardło wodą z solą. Niektórym pomaga kontrowersyjne płukanie gardła wodą utlenioną lub zjedzenie lodów. Jeśli nie chcesz eksperymentować, przeczytaj o sprawdzonych sposobach radzenia sobie z bólem gardła.
Ból gardła jest najczęściej jednym z objawów stanu zapalnego, jaki zaczyna się rozwijać w jamie ustnej. Towarzyszy mu „drapanie” w gardle, obrzęk powodujący trudności w przełykaniu, zaczerwienienie błony śluzowej i często miejscowe podwyższenie temperatury.
Przyczyną mogą być bakterie, wirusy, grzyby.
Ból może towarzyszyć też alergii i wysuszonej śluzówce gardła przez np. palenie papierosów czy prace głosem. Dolegliwość tą odczujesz też oddychając zbyt suchym, zimnym lub zanieczyszczonym powietrzem. Z pewnością picie bardzo zimnych napoi, objawi się również bólem.
Na zakażenia wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze i związane z tym objawy, z reguły nie pomagają środki, które można kupić w aptece bez recepty. Często wymagane jest leczenie antybiotykiem (zajrzyj tutaj). Można jednak pomóc sobie doraźnie, szczególnie w pierwszym etapie leczenia, kiedy nie wiadomo jaka jest przyczyna, stosując produkty dostępne w aptece.
Postaci dostępnych środków jest wiele. Możesz wybrać to co łatwiej będzie Ci w danej chwili zastosować. Trudno płukać gardło nawet najlepszym środkiem, jeśli jesteś w podróży. Do wyboru są: pastylki do ssania, płukanki, aerozole i krople, z których można zrobić inhalacje.
Skład stosowanych środków też jest bardzo różny. Od naturalnych składników t. j. propolis (zajrzyj tutaj), szałwia, podbiał, tymianek i wiele innych ziół, po chemiczne składniki mające działanie odkażające, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Przy bardzo silnym bólu, zanim zgłosisz się do lekarza, możesz pomóc sobie lekami, których składnikiem jest substancja znieczulająca. Z pewnością doraźnie złagodzą one silny ból skuteczniej niż inne środki. Jeśli preferujesz leczenie homeopatią (więcej tutaj), znajdziesz w aptece również takie preparaty .
Najłatwiej poradzić sobie możesz z bólem gardła spowodowanym wysuszoną śluzówką. Wystarczy nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, użyć aerozolu nawilżającego do gardła, zastosować tabletki do ssania np. z porostem islandzkim, kwasem hialuronowym, ziołowymi olejkami eterycznymi itp.
Stan zapalny gardła, którego jednym z objawów jest właśnie ból, może prowadzić do dalszych infekcji dróg oddechowych. Nie należy go więc bagatelizować.
Jeżeli dolegliwości nie mijają i ogólny stan zaczyna się pogarszać, trzeba zgłosić się do lekarza. Ból gardła może towarzyszyć różnym chorobom, również tym poważnym.
Jeśli masz sprawdzony sposób na ból gardła lub taka dolegliwość była objawem innej choroby a nie tylko przeziębienia, podziel się doświadczeniami.