Większość materiałów z których uszyte są ubrania, począwszy od czapek a skończywszy na butach pochodzi z krajów azjatyckich. Zainteresowanie materiałami z Azji (jak podają media), zaczęło się od katastrofy budowlanej, która w 2013 r. wydarzyła się w Bangladeszu. Zawalił się wtedy budynek, w którym produkowano ubrania.
Oprócz tragedii rodzin, które straciły ponad 1000 swoich bliskich a ok. 2500 było rannych, świat obiegła wiadomość o fatalnych warunkach, w jakich pracowali. To dzięki zainteresowaniu dziennikarzy i różnych organizacji, dla których ekologia i zdrowie są priorytetem w działaniu, dowiadujemy się coraz więcej. Pod lupę wzięto nie tylko szkodliwe barwniki, którymi barwiono materiały w Bangladeszu, ale całą produkcję materiału.
Powstały obszerne publikacje dotyczące środków ochrony roślin, które stosuje się podczas produkcji roślin, z których otrzymuje się materiał. Przyjrzano się też hodowli zwierząt, z których pozyskiwana jest wełna oraz środkom służącym do jej obróbki. Opisano również choroby, z którymi zmagają się ludzie, często dzieci pracujący przy produkcji materiału.
Dziś wiadomo już jakie substancje mają, szkodliwe działanie dla zdrowia i życia. Wiemy też, że to działanie dotyczy ludzi pracujących przy produkcji, tych co szkodliwe ubrania noszą i pracowników sklepów, w których sprzedaje się taką odzież.
Temat jest obszerny. Ten dokument (źródło cda.pl) obejrzyj koniecznie!
link
Przeczytaj też doniesienia prasowe i zajrzyj do Bazy wiedzy tutaj!