
Wiesz, że elektrolity należy uzupełniać gdy trenujesz na siłowni, uprawiasz sport, czy prowadzisz jakąkolwiek formę aktywności ruchowej np. biegasz rekreacyjnie.
Dlaczego nie wystarcza picie tylko wody? Co takiego ważnego mają w sobie elektrolity, że ich utrata może być niebezpieczna dla zdrowia a nawet życia? Niżej znajdziesz odpowiedzi nie tylko na te pytania.
Elektrolity, to rozpuszczone w wodzie jony różnych pierwiastków. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Głównie jony sodu, potasu, wapnia, magnezu i chloru odpowiadają za pracę mięśni, mózgu, serca i sprawne funkcjonowanie wielu innych narządów i układów. Wystarczy zmiana stężenia jakiegokolwiek z jonów a zaraz organizm da nam o tym znać.
Niebezpieczna jest zarówno zbyt małe jak i zbyt duże ich stężenie w organizmie.
Sprawdź, czy wiesz jak reaguje organizm narażony na niedobór lub nadmiar poszczególnych pierwiastków.
MAGNEZ – niedobór zaburza przewodnictwa nerwowe czyli może powodować np. bolesny skurcz łydek, drżenie powiek czy rąk. Zaburzenie pracy serca spowodowane niedoborem Mg, objawia się np. kołataniem serca i uczuciem niepokoju. Powtarzające się objaw częstoskurczu serca są niebezpieczne dla życia.
POTAS – szybki i znaczny spadek poziomu K+ osłabia działanie mięśni, serca, jelit, zmienia przewodnictwo w układzie nerwowym oraz powoduje nieprawidłowe działanie układu moczowego. Długotrwały niedobór jest jedną z przyczyn wielu chorób przewodu pokarmowego w tym anoreksji i bulimii.
Nadmiar K+ prowadzi do zaburzeń przewodzenia bodźców w organizmie. Szczególnie do niebezpiecznej dla życia arytmii serca i porażenia mięśni.
SÓD – nadmiar Na+ jest jedną z przyczyn wzrostu ciśnienia krwi i zmian pobudliwości nerwowej. Niedobór zaburza funkcjonowanie wielu układów oraz gospodarkę wodno-elektrolitową
WAPŃ – zwiększony poziom Ca+ jest przyczyną nieprawidłowego krzepnięcia krwi oraz funkcjonowania przewodu pokarmowego, głównie zaparć i braku łaknienia.
Zbyt małe stężenie w organizmie powoduje również problemy z krzepnięciem krwi, łamliwość kości, bóle stawów i mięśni, ubytki w zębach, złe samopoczucie.
CHLOR – reguluje gospodarkę wodną w organizmie. Nadmiar Cl– objawia się nudnościami, wymiotami, złym samopoczuciem, zaburzeniami rytmu serca a w ciężkich przypadkach również zaburzeniami oddychania. Niedobór powoduje bóle i zawroty głowy, nieprzyjemne skurcze mięśni a w ciężkich wypadkach drgawki
Wymienione objawy to tylko niektóre z wielu, jakie towarzyszą zmianom stężenia różnych pierwiastków w organizmie. Sugerują one nie tylko brak lub nadmiar mikroelementów w organizmie, ale również istnienie wielu poważnych chorób.
Co powinno Cię zaniepokoić:
– długotrwałe osłabienie
– ciągłe uczucie zmęczenia
– bolesne skurcze mięśni
– drżenie powiek
– kołatanie serca
Przyczyny zaburzeń elektrolitowych to najczęściej:
– utrata dużej ilości płynów przez pocenie się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego lub gorączki
– wymioty
– biegunka
– poparzenie znacznej powierzchni ciała
– nieprawidłowe odżywianie
– stosowanie leków np. moczopędnych
– choroby upośledzające pracę nerek, tarczycy lub inne np. cukrzyca
Twój organizm funkcjonować będzie prawidłowo jeżeli dostarczysz mu nie tylko wody. Minerały jak również witaminy mają olbrzymie znaczenie. Brak tych ostatnich jest przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania organizmu (więcej tutaj). Niedobór witamin zaburza znacznie wchłanianie elektrolitów. (przeczytaj też to)
Utrata minerałów jest procesem naturalnym. Jeśli z różnego powodu jest nadmierna, trzeba zadbać o ich uzupełnienie. Sama woda nie wystarczy, choć do życia jest nam niezbędna.