Produkty pochodzenia naturalnego, bezglutenowe, bez konserwantów, bez GMO, bez sztucznych barwników, cukru itd., są uważane za zdrowe. Na niektóre składniki powinniśmy zwracać uwagę, na inne już niekoniecznie.
Ogólnie wiadomo, że sztuczne barwniki w żywności można zastąpić naturalnymi. Niektóre konserwanty również. Artykuły spożywcze najlepiej kupować z upraw i hodowli naturalnych, ekologicznych. To też wiemy. Zdania na temat GMO (organizmów zmodyfikowanych genetycznie), są podzielone. Niektórzy uważają, że takie pożywienie jest całkowicie bezpieczne inni, że nie.
Inaczej jest z glutenem. Z całą pewnością nie szkodzi każdemu. Tylko określona grupa ludzi, jest zmuszona zwracać uwagę na ten składnik w pokarmach.
Co to jest gluten?
Tak nazywa się białko występujące w zbożach (jęczmień, pszenica, żyto). Mieszanina 2 składników: gluteniny i gliadyny, ma różne właściwości fizyko-chemiczne. Zwykle nasz organizm, radzi sobie z ich obecnością, trawiąc je we właściwy sposób. Jeśli ma z tym problem, zaczynają się dolegliwości głównie ze strony układu pokarmowego.
Gdzie się znajduje?
We wszystkich produktach wytworzonych głównie z jęczmienia, pszenicy i żyta. Są to więc płatki, otręby, kasze. Wszystkie produkty zawierające mąkę czyli: makaron, chleb, bułki, biszkopty oraz potrawy zrobione na jej bazie.
Produkty zbożowe zajmują znaczną część naszej diety. Wyeliminowanie mąki, kaszy, płatków i innych produktów zbożowych jest sporym problemem. W sprzedaży znajdują się artykuły bezglutenowe oznaczone specjalnym znakiem, Jeśli jesteś w grupy osób mających problemy z nietolerancja glutenu, zajrzyj do CIEKAWOSTEK, po więcej informacji na ten temat.
Dlaczego niektórzy ludzie powinni spożywać produkty bezglutenowe?
Nadwrażliwość na różne czynniki i różnego rodzaju alergie, są obecnie dość powszechne. Z pokolenia na pokolenie organizm człowieka jest słabszy. Występuje nadwrażliwość na wiele składników nie tylko będących w powietrzu jak pyłki, metale ciężkie, ale też w pożywieniu. Tak jest właśnie z glutenem.
Osoby chorujące na celiakię są wrażliwe na gluten. Oznacza to, że ten składnik pożywienia powoduje dolegliwości i niszczy ich organizm. Celiakia to choroba autoimmunologiczna, spowodowana nietolerancją glutenu. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe są głównym objawem choroby.
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej podaje dane wg których 1 na 100 osób choruje na celiakię. W CIEKAWOSTKACH znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Takie objawy mogą jednak powodować też inne składniki żywności. Za każdym razem trzeba zasięgnąć porady specjalistów.
Celiakia charakteryzuje się dodatkowo: biegunką, silnym bólem brzucha, wzdęciami, obrzękiem, osłabieniem organizmu, zaburzeniami rozwoju u dzieci. Gluten uszkadza jelita do tego stopnia, że zaburzone zostaje wchłanianie wielu składników odżywczych. Takie zaburzenia prowadzą do utraty masy ciała i wielu poważnych chorób całego organizmu .
Jakie są skutki spożywania produktów bezglutenowych dla ludzi zdrowych?
Produkty zbożowe zawierają wiele cennych dla nas witamin (szczególnie z grupy B) i mikroelementów (t.j. magnez, żelazo, cynk, fosfor i in). Nie wszystkie z nich można zastąpić suplementami diety. Oprócz tego w zbożach jest sporo błonnika. Można go zastąpić suplementami diety. Suplement jednak zawsze będzie czymś zastępczym.
Wszystkie elementy jakiegokolwiek pożywienia są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Często o tym zapominamy stosując różne diety czy eliminując pojedyńcze składniki. Wyeliminowanie jakiegoś tylko „profilaktycznie”, bo inni tak robią lub jest taka moda, może przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego.
Nie jest możliwe wyeliminowanie w 100% glutenu z pożywienia. Obecnie trwają badania nad lekiem pozwalającym chorym na celiakię w miarę normalnie jeść. Jego działanie ma polegać na „unieszkodliwieniu” cząsteczki glutenu w spożywanym posiłku. Badania nad każdym lekiem trwają latami. Należy więc uzbroić się w cierpliwość.
Osoby, które chorują i nie tolerują glutenu w pokarmach, powinni go ograniczać do minimum. Wszyscy pozostali mogą kupować i jeść produkty zbożowe bez problemu. Jeśli ulegamy modzie czy różnym trendom, róbmy to z głową. Zastanówmy się, czy gluten musimy eliminować? 🙄
Masz spostrzeżenia na temat bezglutenowego odżywiania?
A może chorujesz na celiakię? Podziel się wiedzą z innymi.