Wyjazdy za granicę są bardzo popularne nie tylko w sezonie letnim. Zabierasz ze sobą różne rzeczy, tak na wszelki wypadek. Jakich leków nie zabierać za granicę?
Warto sprawdzić co na ten temat mówią przepisy. Nieznajomość tematu może cię kosztować wiele stresu już przy wyjeździe z kraju, podczas pobytu oraz powrotu. Wiele informacji może Cię zaskoczyć.
Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że wszystkie płyny powinny być zapakowane razem w oddzielny pojemnik. Dotyczy to również syropów i wszystkich innych leków w tej postaci. Najlepiej umieścić je w bagażu podlegającym odprawie, a w bagażu podręcznym zabrać tylko te, które są niezbędne podczas podróży. Jeżeli leki trzeba przyjmować stale, warto mieć zaświadczenie od lekarza potwierdzające chorobę, szczególnie przewlekłą i konieczność ich zażywania lub też receptę. Dotyczy to leków w każdej postaci nie tylko płynnej.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał niezbędną dla podróżujących informację dotyczącą środków odurzających i psychotropowych. Informacja dotyczy osób, które podczas podróży poza granice Polski muszą w celach leczniczych zabrać ze sobą leki zaliczane do w/w grup. Jeżeli podczas wyjazdu leki te będą niezbędne, należy to zgłosić wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu. Wyda on dokument umożliwiający wywóz lub nabycie i przywóz takich leków, oczywiście stosowanych w ramach własnych potrzeb leczniczych. Dokumenty wydawane są na 15 dni przed wyjazdem i mają ważność nie dłużej niż 30 dni od momentu przekroczenia granicy. Decyzja ta obowiązuje na terenie wspólnoty europejskiej.
Inaczej wyglądają sprawy dotyczące posiadania czy chęci nabycia tych substancji poza Unią. W niektórych krajach przepisy są tak restrykcyjne, że można trafić do więzienia, a w najlepszym wypadku zapłacić wysoką karę.
Oto kilka przykładów leków, których zabranie w podróż wyda się Tobie oczywiste, a za posiadanie których możesz mieć nieprzyjemności:
Arabia Saudyjska – wwóz i posiadanie narkotyków jest karane. Grozi kara śmierci. Posiadanie leków najlepiej udokumentować zabierając ze sobą receptę. Można też zabrać zaświadczenie lekarskie o konieczności zażywania danego leku. Pamiętaj, że określenie narkotyk lub substancja zabroniona, w każdym kraju może oznaczyć coś innego.
Surowo karane jest też spożywanie alkoholu. Koniecznie zwróć uwagę co w swoim składzie ma lek płynny, który zabierasz ze sobą. Czy zdarza się, aby prosić przed wyjazdem lekarza o zaświadczenie o konieczności zażywania syropu na bazie alkoholu? Raczej nie. W tym wypadku problem gotowy, ponieważ kraje muzułmańskie bardzo restrykcyjnie podchodzą do posiadania i spożywania alkoholu.
Australia – tutaj też są wysokie kary pozbawienia wolności za posiadanie i obrót narkotykami.
Białoruś – posiadanie narkotyków lub środków psychotropowych, nawet w najmniejszych ilościach jest surowo karane. Recepta lub zaświadczenie lekarskie z podaniem nazwy preparatu (nie tylko nazwy chemicznej) i dawki, będzie Ci potrzebne jeżeli chcesz mieć przy sobie leki przeciwbólowe, psychotropowe, uspokajające, sterydy i in. Dokument musi być przetłumaczony na język rosyjski lub białoruski.
Bułgaria – karany jest nawet handel substancjami wykorzystywanymi do produkcji narkotyków i środków odurzających.
Egipt – posiadanie leków podczas wjazdu do tego kraju obwarowane jest dość szczegółowymi przepisami. Ambasada Egiptu w Polsce posiada zawsze aktualną listę substancji, których posiadanie jest zabronione. Jeśli przed wyjazdem nie sprawdzisz jej, lek zostanie na granicy zabrany do badania, które może potrwać nawet kilka tygodni. Dotyczy to leków, które można kupić w nas bez recepty a nawet leków homeopatycznych. W razie konieczności stosowania leków niezbędne jest posiadanie przetłumaczonego na j. angielski zaświadczenia lekarskiego o konieczności stosowania danego preparatu lub posiadanie recepty.
Gruzja – nakłada kary pozbawienia wolności nie tylko na osoby posiadające i sprzedające narkotyki, ale również leki psychotropowe.
Japonia – toleruje wwóz leków w ilościach wystarczających aż na 2 miesięczną kurację. Paraleki do stosowania zewnętrznego można mieć w ilości 24 sztuk. Większa ilość musi być zgłoszona do regionalnych biur zajmujących się zdrowiem. Mimo tak liberalnych przepisów, nie można przewozić narkotyków i leków psychotropowych.
Kanada – kara nie tylko za posiadanie narkotyków, ale również za posiadanie instrukcji i urządzeń do ich produkcji.
Rosja – ma restrykcyjne przepisy dotyczące posiadania i handlu narkotykami, ale też środkami psychotropowymi posiadanymi na własny użytek.
Tajlandia – z jednym z najbardziej restrykcyjnych przepisów antynarkotykowych. Karze nawet za posiadanie strzykawek i innych rzeczy świadczących o możliwości stosowania narkotyków.
Zjednoczone Emiraty Arabskie – pozwalają na posiadanie leków potrzebnych na 3 miesięczną kurację. W przypadku leków narkotycznych i psychotropowych tylko na miesięczna kurację. Wszystkie leki powinny być zapakowane w oryginalne opakowania. Trzeba mieć jednak zaświadczenie lekarskie lub receptę przetłumaczoną na j. angielski lub arabski. W tym kraju obowiązuje lista substancji zakazanych. Odpowiednie zaświadczenie o konieczności wwozu takich substancji wydaje też Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce.
To tylko niektóre ważne informacje podane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Na terenie Unii Europejskiej można mieć ze sobą leki na własne potrzeby, oczywiście w rozsądnych ilościach. Nawet trzeba zabrać ze sobą chociażby podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe czy na ból gardła. Podczas podróży nie warto tracić czasu na szukanie apteki.
Z zagranicy na własne potrzeby można przywozić leki. Ich ilości jest jednak ograniczona do 5 najmniejszych opakowań. Nie podlegają one zgłoszeniu do Urzędu Celnego. Nie dotyczy to leków z grupy odurzających i psychotropowych.
Jak widzisz posiadanie leków podczas wyjazdu za granicę obwarowane jest wieloma przepisami. Ich znajomość jest niezbędna.
Jakich leków nie zabierać za granicę, możesz dowiedzieć się również w ambasadach (jeśli dane państwo ma odpowiednie przepisy).
Przygotowując się do wyjazdu koniecznie zajrzyj też na stronę Ministerstwa Spraw zagranicznych. Znajdziesz tam pomocne informacje dotyczące zachowania w przypadku np. utraty dokumentów, pieniędzy, choroby, aresztowania, kontaktu z konsulatem i wiele innych.
Podróżowanie, poznawanie różnych kultur, ludzi i ciekawych miejsc jest bardzo przyjemne. Im lepiej przygotujesz się do wyjazdu, tym mniej przykrych niespodzianek przeżyjesz.