Kolczyki znane są na całym świecie od setek lat. Wiek, w którym żyjesz przyniósł zdecydowaną popularność tej formie zdobienia ciała. Na piercing różnych części ciała decydują się zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Kilka wieków temu kolczyki noszono głównie w uszach. O kolczykowaniu innych części ciała nikt raczej nie myślał. Dzisiaj jest inaczej. Kolczyki można zauważyć w różnych częściach ciała i mają one nawet swoje specyficzne nazwy.
Mało kto jednak zastanawia się nad tym, jak długo goi się rana po przekłuciu ciała. Czy wiesz, że może to trwać nawet kilka miesięcy? Takiego długiego czasu na zagojenie potrzebuje skóra w okolicach pępka, ucha, nosa. Trochę szybciej zagoi się rana na języku i łuku brwiowym. Z punktu widzenia medycyny, jest to okaleczenie ciała, gojące się z reguły tym dłużej, im miejsce uszkodzenia jest mniej ukrwione. Sam zabieg przekłucia w tych miejscach nie jest zbyt bolesny, ponieważ nie ma tam wielu zakończeń nerwowych.
Domyślasz się z pewnością, że skoro rana będzie się goiła długo, trzeba będzie o nią właściwie zadbać.
Samo przekłucie wykonane w prawidłowych, sterylnych warunkach uchroni Cię przed zapaleniem wątroby typu B i C, zakażeniem wirusem HIV i bakterią gronkowca. To czy cały etap gojenia będzie przebiegał prawidłowo, przestanie boleć, zniknie zaczerwienienie, nie powstanie stan zapalny, nie pojawią się keloidy (blizny w kształcie dużego guza), alergia, rozczłonkowanie płatków uszu i przerwanie skóry, zależeć będzie głównie od Ciebie.
Skóra nie zostanie przerwana, a płatek ucha nie ulegnie rozczłonkowaniu, jeżeli przez cały czas noszenia kolczyków będziesz zachowywać ostrożność. Kolczyki nie mogą być za ciężkie ani zbyt długie. Szczególnie w okresie gojenia.
Alergii unikniesz, jeżeli kolczyki będą zrobione z odpowiedniego materiału. Szczególnie uczulający jest nikiel, złoto i srebro. Nikiel nawet po wyjęciu kolczyka powoduje, że alergia będzie się utrzymywała cały czas. Każde założenie garderoby z niklowaną metalową częścią, noszenie aparatów ortodontycznych, monet a nawet jedzenie niektórych potraw, spowoduje wystąpienie reakcji alergicznej.
Z keloidem, niestety będzie trzeba pójść do lekarza. Można zabezpieczyć się przed jego powstaniem stosując opatrunek uciskowy. W przypadku piercingu jest to raczej niemożliwe.
Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry po przekłuciu?
Nie jest ona trudna. Podstawą jest nie dopuszczenie do zakażenia rany i stosowanie na ranę środków odkażających. Będą one przez cały czas likwidowały bakterie, które mogą dostać się do rany w bardzo różny sposób. Wystarczy dotknięcie kolczyka brudną ręką, dostanie się kurzu z powietrza, założenie ubrania pozornie czystego itp., a zakażenie gotowe. Najbardziej wygodne w stosowaniu są środki dezynfekcyjne w postaci aerozolu. Zastosowanie aerozolu sprawi, że płyn dotrze nawet w najmniej dostępne miejsca. Najbardziej popularne na rynku są: Tribactic spray i Asept aerozol. Każdy z nich ma inną cenę. Nie musisz kupować najdroższego, ponieważ wszystkie mają działanie odkażające.
Ceny sprawdzisz i dokonasz zakupu na tutaj.
W aptekach dostępne są jednorazowe gaziki do dezynfekcji Leko, gaziki firmy Apteo, Romed czy jakiekolwiek inne. Takie gaziki warto mieć przy sobie i zastosować, gdy tylko zauważysz, że coś się dzieje. Są bardzo praktyczne.
Może zdarzyć się, że w miejscu przekłucia po kilku tygodniach pojawi się ból i zaczerwienienie, którego wcześniej nie było. Spróbuj zastosować maść z antybiotykiem. W aptece są dostępne bez recepty maści w saszetkach. Jeżeli mimo zastosowania takiej maści przez 2-3 dni nie zauważysz poprawy, pokaż ranę lekarzowi. Nie ze wszystkimi dolegliwościami można poradzić sobie samemu. Niektóre leki są dostępne tylko na receptę i tylko lekarz będzie wiedział co może Tobie przepisać, by nie doszło do powikłań.
Jak widzisz, problemów po przekłuciu łatwo uniknąć. Środki dezynfekcyjne powinno się stosować systematycznie i dość długo.
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do zakładki CIEKAWOSTKI. Chcesz kupić kolczyki? Zajrzyj tutaj, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie. 😀