Kondycja, wytrzymałość, sukces! Uprawianie sportu to moda, sposób na życie, atrakcyjny wygląd, dobre samopoczucie i sukcesy. To też samo zdrowie pod warunkiem, że trenujesz z głową.
Chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej, wyrzeźbić mięśnie, zwiększyć wytrzymałość lub zdobyć najlepsze miejsce w zawodach? To wystarczająca motywacja do rozpoczęcia treningu. Kondycja, wytrzymałość, sukces to słowa, które masz w głowie trenując. Początek uprawiania każdego rodzaju sportu nie powinien być jednak intensywny. Jeżeli przesadzisz z treningiem, poczujesz ból mięśni. Będzie on spowodowany ich mikrourazami. Powstaną tzw. „zakwasy”. Zwiększy się też stężenie kwasu mlekowego, który podczas intensywnego treningu z powodu braku odpowiedniej ilości tlenu w mięśniach, nie ulegnie przemianie.
Na świetną kondycję wpływa nie tylko intensywność ćwiczeń. Ważne jest odpowiednie odżywianie, systematyczność i dochodzenie do celu we właściwym tempie.
Sport uprawiany rekreacyjnie nie wymaga stosowania żadnych suplementów poprawiających wydolność organizmu. Jest jednak kilka substancji, które pozwalają zwiększyć wydolność organizmu, czego możesz potrzebować np. przed zawodami. Nie możesz stosować substancji dopingujących (zajrzyj do zakładki CIEKAWOSTKI), ale możesz zastosować różnego rodzaju suplementy diety.
Jaki powinien być ich skład?
- Kreatyna powstaje w organizmie i znajduje się w różnych organach, ale głównie w mięśniach. Podczas dużego wysiłku szczególnie, gdy uprawiasz sporty siłowe, możesz ją dostarczyć do organizmu. Na co dzień robisz to jedząc mięso i ryby. Kreatyna pobudza powstawanie białek wpływających na przyrost beztłuszczowej masy mięśni oraz ich wytrzymałości. Przyśpiesza również ich regenerację po intensywnym wysiłku.
- L-karnityna zredukuje tłuszcz. Nie myśl jednak, że na zawsze. Człowiek ma w organizmie określoną ilość komórek tłuszczowych. Od Ciebie zależy czy będą one bardzo małe czy staną się duże, z powodu np. złego odżywiania. Redukcja tkanki tłuszczowej przynosi najlepsze efekty podczas stosowania L-karnityny i wysiłku fizycznego. Energia uzyskiwana w trakcie spalania tłuszczów powoduje, że treningi mogą być bardziej wydajne i dłuższe. L-karnitynę stosują głównie ci, którzy do wykonywania sportu potrzebują energii, siły i wytrzymałości mięśni.
- Alanina to aminokwas, który powstaje w wątrobie po to, aby budować różne białka w organizmie. Jeżeli zaczniesz bardzo intensywnie trenować, to naturalna jej synteza już nie wystarczy i zaczniesz odczuwać zmęczenie fizyczne. Alanina pomaga kulturystom, triatlonistom, biegaczom długodystansowym i innym sportowcom.
- Węglowodany są potrzebne po to, aby utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Jego spadek bardzo łatwo zauważyć. Zmęczenie, osłabienie, znużenie, brak koncentracji a nawet senność, to główne objawy. Dlaczego zawodnicy piją „coś” podczas np. meczu tenisowego? Właśnie po to, aby cały czas być w formie. Napój, który piją ma też elektrolity.
- Elektrolity to niezbędne do życia jony pierwiastków, które znajdują się we wszystkich płynach ustrojowych. Bez prawidłowego ich poziomu w organizmie, żaden sportowiec nie osiągnąłby sukcesów, bo są niezbędne do prawidłowej pracy wszystkich układów. Podczas treningu każdy traci je intensywnie wydzielając pot. Brak potasu spowoduje m.in. skurcz mięśni. Brak magnezu to nieprawidłowe funkcje układu nerwowego. Niedobór wapnia osłabia kości a niski poziom sodu, to słaba praca serca. To tylko nieliczne, pojedyncze przykłady spadku poziomu elektrolitów we krwi. Uzupełnianie ich jest więc niezbędne.
- Białko najlepiej serwatkowe. Co to takiego? To jedno z najlepiej przyswajalnych białek. Bogate w aminokwasy, których organizm sam nie wyprodukuje oraz w kilka innych substancji. Aminokwasy te są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania wielu układów i do budowy masy mięśniowej. Białko w połączeniu z węglowodanami najszybciej regeneruje mięśnie, powoduje ich wzrost i utrzymanie masy.
- Inne substancje: witaminy z grupy B – wpływają na układ nerwowy, witamina C – niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów w organizmie, żeń-szeń, guarana i zielona kawa – dodają energii.
Podczas treningów niezbędne jest uzupełnianie płynów. Ich skład ma duże znaczenie. Informacje kiedy i jakie napoje stosować, znajdziesz w artykule pt.” Napoje w sporcie„.
Przed zakupem suplementu, pomyśl co chcesz osiągnąć. Czy chcesz zgubić tkankę tłuszczową, zwiększyć wytrzymałość, chcesz przyrostu mięśni a może oprócz kondycji, potrzebujesz dużej koncentracji? Zawsze czytaj ulotkę, znajdziesz tam oprócz składu wiele innych cennych informacji, chociażby jak często suplement stosować lub czy są ograniczenia wiekowe do stosowania.
Przedawkowanie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Jeżeli zdecydowałeś się na suplementację, kup to czego potrzebujesz. Możesz to zrobić za pośrednictwem tej strony. Znajdziesz tam również akcesoria potrzebne do uprawiania sportów. 🙂