Kontuzja, jej objawy znasz doskonale. Wiesz, że jest to przede wszystkim ból odczuwalny głównie przy poruszaniu, obrzęk i czasami widoczne zasinienie.
Warto wiedzieć, że podczas kontuzji mogą zostać zgniecione lub zmiażdżone tkanki ciała, uszkodzone naczynia krwionośne i nerwy. Z uszkodzonych naczyń wypływa krew i tworzy się siniak. Uszkodzone nerwy i zgniecione komórki dają dolegliwości bólowe, które potęgowane są przez obrzęk. Podczas kontuzji może dojść też do uszkodzenia skóry. Sytuacja mało komfortowa, ale bez trudu można sobie z nią poradzić, jeżeli nie wymaga konsultacji lekarskiej.
Jak najszybciej po doznanym urazie, jeśli nie jest to otwarte złamanie i nie została uszkodzona skóra, możesz przyłożyć lód. Po co? Po to, aby zimno ograniczyło obrzęk, zmniejszyło ból i wylew krwi z uszkodzonych naczyń. W aptekach dostępne są zimne kompresy błyskawiczne zwane suchym lodem. Jest to bardzo praktyczna rzecz, szczególnie dla każdego, kto uprawia sport. Zajmuje mało miejsca i jest gotowy do użycia, gdy go po prostu zgnieciesz. Wywołasz wtedy reakcje chemiczną, podczas której uwalniane jest zimno. Kompres taki jest bardzo tani. Sprawdź na tej stronie.
Są również kompresy zimno-ciepłe wielokrotnego użytku, które można przechowywać w lodówce i używać w razie potrzeby. Jest to jednak rozwiązanie praktyczne, gdy jesteś w domu, ponieważ kompres taki gdy znajdzie się poza lodówką nie będzie już zimny.
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie chłodzącego aerozolu np. Altacet Ice, który bardzo szybko i skutecznie przyniesie ulgę. Jest bardzo łatwy w użyciu.
Szybka pierwsza pomoc dotycząca dolegliwości bólowych i obrzęku, jest bardzo ważna. Pozwoli ona skrócić czas kontuzji i szybciej wrócić do pełnej sprawności. Obrzęk nie minie zaraz po zastosowaniu zimna. Trzeba go będzie jeszcze przez jakiś czas zmniejszać. Służą do tego różne żele np. Uzarin. Praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego bandaża chłodzącego.
Nikt nie lubi odczuwać bólu. Poradzisz sobie z nim stosując leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Substancje najlepiej działające w przypadku urazów to diklofenak, naproksen i znany najlepiej ibuprofen. Możesz je kupić pod różnymi nazwami handlowymi na tej stronie i zastosować w postaci żelu, maści lub doustnie,. Niektóre z nich mają dodatek mentolu, który dodatkowo chłodzi miejsce urazu i działa przeciwbólowo.
Zanim zastosujesz leki doustnie przeczytaj ulotkę. Leki tak podane nie przynoszą ulgi od razu. Potrzebują ok. 20-30 min. na to, aby rozpuścić się w żołądku i zostać przeniesione z krwią w miejsce bólu.
Zastanawiasz się co zrobić z siniakiem? Z pewnością zależy Ci na szybkim pozbyciu się go szczególnie, gdy jest w widocznym miejscu. Siniak powstał, gdy podczas urazu uszkodzone zostały naczynia krwionośne i wypłynęła z nich krew. Możesz czekać, aż sama się wchłonie, ale jeżeli zależy Ci na przyśpieszeniu tego procesu, to zastosuj miejscowo środki zawierające heparynę w postaci żelu, maści lub kremu. Rozpuszcza ona skrzepy krwi. Najszybciej podziała ten preparat, który ma min.1000 j.m. heparyny. Działa też przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.
Nie tylko heparyna zmniejsza siniaki. Takie działanie ma m.in. kwiat arniki i nagietka, wyciąg z kasztanowca i trokserutyna. Znajdziesz je w żelu o łatwej do zapamiętania nazwie Siniak i trochę trudniejszej Uzarin, Arcalen. Możesz zastosować również maści t.j. arnikową, kasztanową i nagietkową. Preparaty zawierające kilka składników lub te zawierające heparynę, będą jednak działały szybciej.
Z pewnością wiesz, że kontuza nie trwają krótko. Nawet jeśli nie będzie już widoczna opuchlizna i zasinienie miejsca urazu, to ból może utrzymywać się przy niektórych ruchach. Szczególnie jeśli uraz dotyczył okolicy stawu. Warto wtedy usztywnić to miejsce opaską uciskową lub różnego rodzaju stabilizatorami. Rodzaje i ceny znajdziesz tutaj.
W niektórych przypadkach uraz jest bardzo bolesny, ruchomość miejsca urazu znacznie ograniczona i widoczny rozległy siniak. Jeżeli przez kilka godzin nie czujesz żadnej poprawy po zastosowaniu zimna i leków przeciwbólowych to znak, że miejsce urazu powinien zobaczyć lekarz. 😯
Czy wiesz, że istnieje aplikacja kontrolująca sposób wykonywania codziennych czynności? Pomaga ona uniknąć urazów. Więcej w zakładce CIEKAWOSTKI.
Tak kompres warto mieć w domu, przydaje się w wielu przypadkach. U mnie często w pogotowiu czeka w zamrażalniku i ratuje mnie po bolesnym treningu.
Bardzo dobry pomysł na domową apteczkę. Gratuluję 🙂