Idziesz do apteki po „coś” na ból, przeziębienie, trądzik, na poprawę kondycji włosów, po witaminy itp. Chcesz kupić lek lub suplement, który pomoże w 100% na Twoje dolegliwości. Dlaczego nie zawsze kupione środki spełniają Twoje oczekiwania?
Dzieje się tak dlatego, że w aptece można kupić nie tylko leki, ale też suplementy diety i wyroby medyczne. Wszystkie mogą mieć postać tabletek, kapsułek, maści, kropli itp. Mimo to różnica w działaniu jest duża. O różnicy tej rapuje Raper Gisu (Główny Inspektor Sanitarny) na końcu artykułu. (Warto posłuchać 🙂 ).
Od leku możesz oczekiwać leczenia, zapobiegania i poprawienia lub przywrócenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Suplement diety, jak sama nazwa wskazuje, to preparat, który uzupełni Twoją dietę w witaminy, minerały i inne substancje. Jest to więc środek spożywczy, w którym tych substancji jest o wiele więcej niż w zwykłym posiłku. Codziennie dostarczasz je wszystkie do organizmu z pożywieniem, ale nie zawsze w odpowiedniej ilości. Jeżeli tych składników zabraknie, poczujesz zmęczenie, zobaczysz, że włosy zaczną wypadać, trudno będzie się skupić na nauce i pracy, zaczniesz chorować. Przykłady można mnożyć. Suplement diety jednak nie leczy, ale pomaga w poprawieniu stanu zdrowia np. przez wzrost odporności, poprawę wzroku czy ogólnego samopoczucia.
W aptece możesz też kupić wyrób medyczny. Są to głównie różnego rodzaju sprzęty, narzędzia, ale również tabletki, maści, zastrzyki itp. Służą one głównie do celów diagnostycznych. Wyrobem medycznym są np. implanty piersi, prezerwatywy, odczynniki do wykrywania chorób nowotworowych, testy narkotyczne itd.
Wiesz już czego możesz oczekiwać od leku, suplementu diety i wyrobu medycznego, ale czy wiesz jak je odróżnić?
Główną różnicę widać na opakowaniu.
Suplementy diety muszą mieć taką informację zapisaną obok nazwy handlowej. Każdy, kto suplement kupuje, powinien być o tym poinformowany przez producenta.
Lek ma na opakowaniu numer pozwolenia nadawany przez odpowiedni urząd, który dopuszcza go do obrotu. Zanim kupisz lek, jest on bardzo skrupulatnie badany. Wszystkie informacje o nim możesz przeczytać na bardzo dokładnie opracowanej przez producenta ulotce. Działania niepożądane i bezpieczeństwo stosowania jest przez cały czas pod nadzorem inspekcji farmaceutycznej, farmaceutów i lekarzy. Takie wymogi nie dotyczą suplementów diety.
Czy to znaczy, że kupisz w aptece tabletki suplementu, które nie podziałają?
Będą działały i to dobrze. W skrócie wygląda to tak – jeżeli wiadomo, że codziennie powinno się dostarczyć do organizmu np. określoną ilość witamin, to taka ilość jest przez producenta umieszczona w tabletce. Badania już ktoś kiedyś zrobił i nie jest to robione powtórnie. Niestety bezpieczeństwa, skuteczności stosowania i jakości tych preparatów nikt nie ma obowiązku monitorować tak dokładnie jak leków, przed wprowadzeniem ich do sprzedaży. Badania ich jakości przeprowadzane są przez inspekcję sanitarną przeważnie dopiero wtedy, gdy ktoś zgłosi np. nieprzyjemny zapach czy wygląd tabletki.
Renomowani producenci, często tacy, którzy produkują też leki bardzo dbają o to, aby ich suplementy były najwyższej jakości.
Bardzo dużą ostrożność należy zachować kupując suplement diety, który nie jest sprzedawany w aptekach, a tylko w internecie. W aptece też mogą się znaleźć suplementy niezbyt dobrej jakości, ale rzadko tak się dzieje. Chcesz mieć pewność, że suplement ma właściwą jakość a nie chcesz go kupić w aptece stacjonarnej? Kup w aptece internetowej. Kilka takich aptek znajdziesz tutaj wpisując w wyszukiwarkę nazwę suplementu, jakiego potrzebujesz.
Wiesz już jak robić świadomie zakupy w aptece i czego możesz oczekiwać od zakupionego produktu.
Po zakupie suplementu diety lub leku, który możesz kupić bez recepty i braku poprawy zdrowia, warto zasięgnąć porady lekarza.
Jakich suplementów nie kupować, dowiesz się zaglądając do zakładki CIEKAWOSTKI.