Lato to okres bardzo przyjemny. Niestety może się zdarzyć, że zacznie Cię boleć głowa, ząb, trzeba będzie wziąć lek przeciwbólowy, antybiotyk lub nie przerywać stosowania leków hormonalnych. Oto 5 najbardziej popularnych składników leków i suplementów, podczas stosowania których opalanie, a nawet długotrwałe przebywanie na słońcu nie jest wskazane. Dlaczego?
Dlatego, że mogą one powodować zmiany skórne powstające na skutek reakcji fototoksycznych lub fotoalergicznych.
Odczyny fototoksyczne powstają, gdy substancja lecznicza w połączeniu ze słońcem uszkodzi komórki. Efektem tego jest powstanie obrzęku, zaczerwienienia, a nawet pęcherzy. Często wygląd skóry przypomina poparzenie słoneczne. Mogą też powodować przebarwienia na skórze lub zmiany liszajowate.
Zmiany te mogą minąć po odstawieniu leku z substancją fototoksyczną lub po rezygnacji z przebywania na słońcu. Niektóre z nich, jak zmiany skórne, mogą utrzymywać się na dość długo. Jeśli nie mijają po zastosowaniu środków dostępnych w aptece bez recepty, trzeba udać się do lekarza.
Zmiany fotoalergiczne dotyczą głównie alergików, którzy są uczuleni na konkretną substancję. Taka substancja może być składnikiem leku, kosmetyku, a nawet herbatki ziołowej. W połączeniu z promieniowaniem UV powstają swędzące zmiany skórne. Zmiany mogą być grudkowate, a rozdrapane dają odczyn zapalny (zaczerwienienie, obrzęk itp.). Powstają już 24-48 godz. po kontakcie z promieniami UV.
Leki najczęściej powodujące problemy skórne podczas kontaktu z promieniowaniem UV:
1. Estradiol – to hormon często stosowany w środkach antykoncepcyjnych. Może on być przyczyną przebarwień na skórze zwanych fotodermatozami,. Są to plamy różnej wielkości. Mają różne odcienia koloru brązowego. Jeżeli chcesz skorzystać z solarium lub lubisz opalać się, a zauważyłaś takie przebarwienia lepiej poprosić lekarza o zmianę leku.
2. Antybiotyki – szczególnie z grupy tetracyklin wywołują reakcje fototoksyczne. Jeśli stosujesz antybiotyk latem, sprawdź na ulotce do jakiej grupy należy. Dotyczy to antybiotyków stosowanych doustnie jak też i tych, które są w maściach. W tym wypadku podobnie jak przy środkach z estradiolem, po kilku dniach mogą pojawić się zmiany widoczne na paznokciach w postaci oddzielania się płytki paznokciowej. Inne leki przeciwbakteryjne też mogą powodować podobne dolegliwości. Wskazówki znajdziesz na ulotkach.
3. Ketoprofen – to popularny składnik leku. W maści możesz go kupić tylko na receptę, w tabletkach obecnie już bez recepty. Ketoprofen stosowany na skórę powoduje silne reakcje fotoalergiczne. U osób, których skóra jest wrażliwa na promieniowanie UV, do takich reakcji może dojść również podczas stosowania tabletek (szczególnie często stosowanych podczas bólu zęba).
4. Ibuprofen, naproksen i diclofenak to podobnie jak ketoprofen leki z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. To bardzo często stosowane środki zarówno doustnie, jak i na skórę, przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych.. Dostępne są bez recepty. Coraz częściej opisywane są reakcje fototoksyczne w połączeniu z promieniowaniem słonecznym.
5. Zioła, warzywa i inne rośliny. Dziurawiec poprawia nastrój i trawienie, dlatego jest często dodawany jest do leków i suplementów diety pomagających w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Wbrew obiegowej opinii, że zioła nie szkodzą, to dziurawiec w połączeniu ze słońcem, może być przyczyną zmian skórnych, głównie przebarwień.
Skrzyp polny, często stosowany przez osoby chcące poprawić kondycje włosów i paznokci może pogorszyć kondycję skóry. U niektórych osób zauważono reakcje fotouczulające.
Warzywa takie jak seler, marchew, sałata, cykoria i pietruszka u niektórych osób mogą być przyczyną zmian na skórze.
Stosowanie preparatów zawierających olejki lub inną postać popularnego rumianku, nagietka, arniki, pomarańczy bergamota i wielu innych roślin, może również spowodować różnego rodzaju zmiany skórne. Dotyczy to wszystkich osób, a szczególnie tych, które mają wrażliwą skórę.
Temat zmian skórnych na jakie jesteś narażona szczególnie eksponując skórę na słońce i stosując leki, suplementy diety lub kosmetyki jest bardzo obszerny.
Fotoalergiczne lub fototoksyczne zmiany skórne, nie muszą pojawić się u każdego. Jeśli się pojawią, warto je skojarzyć z lekiem, kosmetykiem, czy inną substancją, która w połączeniu z ekspozycją na promieniowanie dają nieprzyjemne objawy.