Leki mogą być wycofywane z aptek, o czym informują czasem środki masowego przekazu. Lek lub też suplement diety może być wycofany lub tylko wstrzymany w sprzedaży. Choć taka informacja nie pojawia się często i z reguły nie wzbudza Twojego zainteresowania, warto coś na ten temat wiedzieć.
Kupując i zażywając lek myślisz tylko o tym, żeby był skuteczny. To błąd! A co z bezpieczeństwem stosowania? To właśnie z tego powodu produkty lecznicze są wycofywane lub wstrzymywane w sprzedaży. Oto najważniejsze przyczyny takiego postępowania:
- Działania niepożądane. Mogą pojawić się dopiero po kilku latach obecności leku na rynku. Zgłaszają je lekarze, farmaceuci oraz sami pacjenci do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Jak to zrobić? Zajrzyj tutaj.
- Nieprawidłowa jakość produktu leczniczego lub wyrobu medycznego. Wady takie to np.: osad na dnie butelki (producent może jednak zaznaczyć, że jest on prawidłowy), grudki zamiast proszku w saszetce, pokruszone, popękane lub w inny sposób uszkodzone tabletki, wyciek z tubki maści itp.. Zmiany takie są łatwe do zauważenia. Wadliwych produktów nie wolno stosować. Wadę można również zgłosić przynosząc wadliwy produkt do apteki.
- Nieprawidłowości na etapie produkcji lub pakowania. Jeżeli producent zauważy pomyłkę dotycząca np. zapakowania mniejszej dawki leku do opakowania oznaczonego dawką większą lub odwrotnie, zgłasza to niezwłocznie do Głównego Inspektora Farmaceutycznego i hurtowni farmaceutycznych, aby te powiadomiły swoich kontrahentów. Apteki, szpitale i inne placówki służby zdrowia, jeszcze przed otrzymaniem oficjalnej informacji od GIF-u wstrzymują lek w obrocie. Szybkie wstrzymanie produktu jest konieczne dla bezpieczeństwa pacjentów.
Zdarza się, że po wyjaśnieniu, lek zostaje ponownie dopuszczony do obrotu, a wycofaniu podlega np. tylko jedna seria z kilku uważanych za wadliwe.
Wycofaniu ulegają nie tylko produkty lecznicze, ale również ich reklamy. Zdarza się, że reklama wprowadza nas w błąd sugerując, np. że suplement diety ma właściwości lecznicze. GIF zakazuje wtedy jej emisji.
Zajrzyj do CIEKAWOSTEK, a dowiesz się kto nie może reklamować leków.
Ile (nie)prawdy jest w reklamach sprawdzisz na blogu Pogromcy Reklam Farmaceutycznych.
W XXI wieku żyjemy coraz bardziej świadomie. Zdrowy tryb życia to nie tylko sport, właściwe odżywianie się, ciekawe spędzanie wolnego czasu itd. Zdrowy tryb życia to również świadome stosowanie leków i wiedza dotycząca niebezpieczeństw jakie one ze sobą niosą.
Zażywając lek lub suplement diety zwróć szczególną uwagę na:
1. datę ważności (przeterminowane wrzucamy do specjalnych pojemników znajdujących się w wyznaczonych aptekach),
2. dawkę (nazwy Max, Forte sugerują przeważnie podwójną dawkę, nie należy brać np. 2 tabletek jednocześnie ),
3. wygląd tabletki, kapsułki i zawartości butelki,
4. swoje samopoczucie po zażyciu,
5. ostrzeżenia zapisane na ulotce (np. lek spowalnia reakcje i nie powinien być stosowany przez kierowców),
6. sposób dawkowania (ile razy na dobę, czy łączyć go z posiłkiem lub innymi lekami).
Tylko niektórzy zastanawiają się nad tym czy lek lub suplement diety jest bezpieczny w stosowaniu. O bezpieczeństwo pytają głównie rodzice małych dzieci. Zdarza się to również osobom starszym, przewlekle chorym i tym, którzy mają wiele chorób jednocześnie. Kilka informacji przyda się również Tobie, ponieważ wcześniej czy później, każdy sięgnie po produkt leczniczy.
Więcej w artykułach: