Nie popijaj leków czymkolwiek, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia. Popijanie tym co jest pod ręką, to niemal stała praktyka. Niestety nie jest to dobry zwyczaj. Składniki leków i napojów mogą oddziaływać na siebie i zmieniać działanie tych pierwszych.
Zdarza się, że lek popijany kawą, herbatą czy sokiem, ma o wiele silniejsze działanie niż powinien. Może też w ogóle nie działać. Warto poznać kilka przykładów interakcji (tak to się fachowo nazywa) między lekami, a napojami.
Sok grapefruitowy jest najbardziej „niebezpiecznym” napojem. Daje bardzo dużo interakcji i to z wieloma grupami leków. W jego skład wchodzą substancje zmieniające działanie enzymów wątrobowych i jelitowych. Enzymy te (mówiąc w dużym skrócie) są odpowiedzialne za reakcje chemiczne, jakim ulega lek w naszym organizmie. W efekcie wchłanianie leków z przewodu pokarmowego do krwi może być większe lub mniejsze.
Jest to o tyle niebezpieczne, że popicie sokiem grapefruitowym leku obniżającego ciśnienie krwi, tak zwiększy jego stężenie, że spowoduje osłabienie, zawroty głowy, omdlenia itp. Groźne dla życia konsekwencje ma popijanie sokiem leków stosowanych w alergiach, leków psychotropowych, przeciwmiażdżycowych, nasercowych i tych stosowanych po przeszczepach.
Sok pomarańczowy i cytrynowy mają w składzie kwas cytrynowy. Zakwasza on znacznie treść żołądka co bardzo utrudnia działanie niektórych leków. Ułatwia natomiast aż dziesięciokrotnie wchłanianie szkodliwego dla nas glinu. Aluminium jest składnikiem popularnych leków na zgagę, nadkwaśność i wrzody żołądka. Tak duża jego dawka działa toksycznie na układ nerwowy. (Więcej o glinie tutaj )
Soki owoców cytrusowych tworzą z niektórymi antybiotykami trudno rozpuszczalne kompleksy. Jeśli antybiotyk nie działa, może go być za mało we krwi, ponieważ nie rozpuścił się prawidłowo w przewodzie pokarmowym.
Mleko i napoje mleczne nie są wskazane do popijania niektórych antybiotyków. Takie napoje zmniejszają zakwaszenie w żołądku. Jest to ważna wiadomość dla osób mających problemy z żołądkiem i z tego powodu przyjmujących leki dojelitowe (czyli takie, które powinny rozpuścić się właśnie w jelitach a nie w żołądku).
Wskazane jest jednak popijanie mlekiem witamin t. j. A,D,E,K.
Herbata, kawa i wszystkie tak lubiane napoje wysokoenergetyczne, w których skład wchodzi kofeina, nie są bez wpływu na zażywane medykamenty. Zwiększają przeciwbólowe działanie kwasu acetylosalicylowego (czyli aspiryny i polopiryny). Kofeina to składnik wielu różnych leków, w tym tych na przeziębienie. Przedawkowanie jej powoduje, podwyższenie ciśnienia krwi, poczucie niepokoju, bóle głowy i pobudzenie psychoruchowe itp. Herbata oprócz kofeiny zawiera taninę. Ta substancja tworzy z żelazem nierozpuszczalne kompleksy, utrudniając jego wchłanianie. Brak efektów terapii żelazem może być spowodować popiciem leku herbatą.
Alkohol nawet przy pojedynczym spożyciu nasila działanie wielu leków. Choć popijanie leków alkoholem to przeważnie pojedyncze przypadki, to należy zwrócić uwagę na jego poziom we krwi. Tłuste potrawy opóźniają jego wchłanianie. Spożywane w tym czasie lek może nie uzyskać działania leczniczego, może też uszkodzić wątrobę (paracetamol). Połączenie z lekami psychotropowymi, lekami stosowanymi podczas uczulenia i napadów astmy spowoduje działania uboczne ze strony centralnego układu nerwowego (senność, zaburzenia oddychania, koncentracji i koordynacji ruchów).
Nie popijaj leków czymkolwiek!
Napojem najbardziej bezpiecznym do popijania leków jest woda. Niestety nie mineralna.
Jeśli masz wątpliwości czym popijać, zajrzyj do ulotki. Przyśpieszysz wchłanianie niektórych z nich popijając je np. mlekiem.