Polska jest w czołówce państw europejskich, w których sprzedaż leków i suplementów diety jest największa. Jednym z powodów takiej sytuacji jest sprzedaż produktów leczniczych przez internet.Ich sprzedaż często jest nielegalna.
Czy wiesz, że leki i suplementy diety tam dostępne mogą mieć wątpliwą jakość, czyli mogą być podrobione?
W ub. roku Interpol, Centralne Biuro Śledcze, Straż Graniczna, Główna Inspekcja Farmaceutyczna i wiele innych służb już po raz 10 uczestniczyły w akcji mającej na celu likwidację procederu nielegalnego handlu produktami leczniczymi w internecie. W wyniku akcji przeprowadzonej w 123 państwach zamknięto aż 3584 strony z nielegalną sprzedażą! Zablokowano też ok. 3000 stron z reklamami. Problem jest ogromny, bo dotyczy zdrowia i życia. Szacuje się, że handel podrobionymi lekami i suplementami diety zaczyna opłacać się bardziej niż… handel narkotykami.
Wiesz co zrobić, by kupować legalnie?
1. kupuj leki w aptekach;
2. zajrzyj na stronę Głównego Inspektora Farmaceutycznego, znajdziesz tam wykaz aptek, które mają pozwolenie na legalną sprzedaż w internecie. Apteki takie, co jest bardzo ważne, nie mogą zaopatrywać się u nieznanych dostawców, którzy mogliby fałszować produkty. Są zobowiązane do zakupów w hurtowniach farmaceutycznych. Skorzystaj z linku: http://ra.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/_layouts/15/ra/InternetPharmacies.aspx
3. nie sugeruj się reklamami internetowymi. Nie dość, że mogą wprowadzać w błąd, to szczególnie w sieci często reklamują właśnie produkt podrobiony. Reklama cudownych środków, które kosztowały np. 200 zł, a „specjalnie dla Ciebie i tylko teraz możesz kupić za jedyne” 49,99 zł już powinna wzbudzić Twoją nieufność. Jeżeli chcesz nabrać dystansu do reklam, zajrzyj na pogromcyreklam.blogspot.com
4. nie kupuj leków i innych specyfików na odsprzedażach, np. na forach internetowych i podobnych miejscach w sieci. Osoby chcące w ten sposób sprzedać, mimo swojej niewiedzy i często niezamierzenie, robią to nielegalnie. Nie mają pozwolenia na taką działalność. Na sprzedaż leków trzeba mieć koncesję. Taki zakup jest niebezpieczny też z innego powodu – nie masz pewności czy lek był prawidłowo przechowywany i nie nastąpiły w nim niebezpieczne zmiany, czy jest tym lekiem, o którym sprzedający zapewnia, nie wiesz też, czy rzeczywiście jest Tobie potrzebny bez konsultacji z lekarzem (np. antybiotyk, lek antykoncepcyjny), nie masz żadnej pewności, że kupujesz oryginał.