Niezłe ziółka! Dlaczego ziółka są niezłe? Dlatego, że pomagają na stres, odchudzanie, przeziębienie, sen, depresję, niestrawność itd.
Takie lecznicze działanie mają nie tylko zioła w tabletkach, kroplach i syropach, ale także wypite w postaci niedocenianej herbatki.
Jakie ziółka pomagają nam w codziennym życiu?
Niezłe ziółka to:
- melisa, choć ma wiele działań, najczęściej wykorzystywana jest w stanach stresu, niepokoju, bezsenności. Działa też rozkurczowo. Wycisza i uspokaja nie powodując senności i opóźnienia reakcji. Można więc ją zastosować przed egzaminem na prawo jazdy. Poprawi również koncentrację.
- kozłek lekarski czyli waleriana działa również uspokajająco, ale najczęściej wykorzystuje się go w preparatach nasennych.
- mięta – jej smak znają wszyscy, a działanie? Ziółko to ma wiele substancji czynnych wykorzystywanych m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Pomaga w trawieniu pokarmów, ponieważ zwiększa wydzielanie żółci i soków trawiennych, ma działanie rozkurczowe na przewód pokarmowy. Wycisza układ nerwowy. Działa też na niektóre bakterie i wirusy. Olejek miętowy stosowany na skórę ma działanie chłodzące i dodawany jest do maści przeciwbólowych dla sportowców. Gdy go wdychamy podczas inhalacji lub wąchamy sztyft do nosa podczas kataru, to będzie przeczyszczał drogi oddechowe.
- rumianek ma równie szerokie zastosowanie jak mięta. Można go pić, stosować na błony śluzowe i skórę. Pomaga na problemy skórne, ponieważ ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, ściągające i przyśpiesza gojenie ran. Można nim płukać gardło, ponieważ działa kojąco, przeciwbakteryjnie i łagodzi stany zapalne. Herbatka będzie działała rozkurczowo na bóle brzucha, poprawi trawienie, zlikwiduje wzdęcia i poprawi apetyt. Złagodzi też stany nerwowe.
- szałwia działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Te właściwości wykorzystywane są w preparatach do płukania ust, przy stanach chorobowych dziąseł, jamy ustnej i gardła. Takie działanie pomaga również w leczeniu trudno gojących się ran. Szałwia to również zioło wpływające kojąco na układ nerwowy i zmniejszające wydzielanie potu. Herbatka poprawia pracę układu pokarmowego. Liście szałwii mają witaminy A, B1, C i PP.
- dziurawiec to jedno z nielicznych ziół o działaniu przeciwdepresyjnym, łagodzącym lęk i poprawiającym nastrój. Takie działanie pojawi się wtedy, gdy dziurawiec stosowany będzie w odpowiedniej dawce czyli w postaci tabletek. Herbatka w zależności od tego w jaki sposób będzie parzona, będzie miała raz więcej, innym razem mniej związków działających przeciwdepresyjnie. Zioło to poprawi również trawienie, zwiększy wydzielanie żółci, zmniejszy wzdęcia i zgagę. Ma też działanie przeciwzapalne i można go stosować na niektóre choroby skóry. Podczas stosowania dziurawca trzeba jednak uważać. Nie wolno się opalać, bo może to spowodować brzydkie przebarwienia na skórze. Ziółko to wchodzi również w niepożądane reakcje z niektórymi lekami np. antykoncepcyjnymi i innymi lekami przeciwdepresyjnymi.
- skrzyp – opisany jest w artykule pt. ”3 najważniejsze składniki poprawiające kondycję włosów”.
Zioła są znane od zarania dziejów. Stosowane są pojedynczo lub w różnych mieszankach. Ich lecznicze działanie warto wykorzystywać częściej, ponieważ nie mają tylu działań niepożądanych co leki chemiczne a działają równie skutecznie. Warto o tym pamiętać.
Wszystkie rodzaje ziół znajdziesz na stronie tej stronie .