Palisz papierosy, ale w Twojej opinii nie za wiele i nie za często. Czasem na imprezie, dla towarzystwa, czasem do kawy jako taki mały rytuał. A może ktoś Cię zestresował i odruchowo szukasz paczki fajek i zapalniczki? A co się dzieje, gdy na czas nie zapalisz? Czy odczuwasz niepokój, spada Ci nastrój, jesteś rozdrażniony, nie możesz zasnąć? Wszystkie te objawy to niestety znak, że Twój organizm odczuwa głód nikotynowy, czyli po prostu jesteś uzależniony od papierosów. Przeczytaj artykuł a na koniec posłuchaj utworu Rapera Gisu ( Głównego Inspektora Sanitarnego).
Krok pierwszy: chęć rzucenia
Nie każdy jest gotowy do pożegnania się ze szkodliwym nałogiem. Gdy jednak dojrzewasz do zmiany, widzisz negatywne strony palenia, chciałbyś ograniczyć ilość wypalanych papierosów, a to jest właśnie pierwszy krok. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie zmusić drugiej osoby do rzucenia palenia, poza nią samą. Jeśli nie ma chęci zmiany, wszelkie działania jakie podejmiemy, nic nie dadzą poza frustracją i szybkim powrotem do nałogu.
Bez pomocy, czy z pomocą?
Gdy chcesz rzucić palenie, nie musisz polegać tylko na swojej silnej woli. Jeśli czujesz, że pewne przyzwyczajenia będzie ciężko zmienić istnieje kilka środków, które mogą pomóc w uzyskaniu lepszych rezultatów. Oprócz czynników psychologicznych, takich jak chęć zmiany, bardzo pomaga także postawienie sobie konkretnej daty, do jakiej chcemy ostatecznie pożegnać się z nałogiem. Najlepiej jakby była to data realna, odpowiednio także oddalona w przyszłości, na przykład pół roku, rok albo konkretny dzień np. Sylwester. Jeśli papieros był Twoim ulubionym dodatkiem do kawy, może czas zmienić nieco swoje codzienne rytuały, chociażby poprzez zmianę napoju, aby nie kojarzył się z paleniem, albo zmianę pory jego picia. Takie małe drobiazgi także mają znaczenie.
Ziołowa alternatywa
Jedną z opcji dla osób chcących rzucić palenie jest ziołowy preparat Tobacoff. Oprócz ekstraktów roślinnych z ziela pięciornika, zawiera także glukozę, wyciąg z guarany oraz olejki eteryczne: anyżowy i miętowy. Jak to działa w praktyce? Nie są to papierosy, ale tabletki. Taka tabletka do ssania zmienia nasze odczucia smakowe oraz zapachowe wobec papierosa i jego dymu, a co za tym idzie zniechęca do palenia. Kofeina pochodząca z guarany oraz glukoza zmniejszają głód nikotynowy w momentach, gdy nie możemy sięgnąć po papierosa lub ograniczamy palenie. Niestety preparat jest obecnie trudno dostępny.
Nikotynowa terapia zastępcza
Inną opcją jest zastosowanie leczniczej nikotyny. Jeśli wziąć pod uwagę, iż to właśnie ten związek zawierają papierosy i on uzależnia, podawanie go w kontrolowanych dawkach, zwłaszcza na początku procesu zrywania z paleniem, powinno złagodzić efekt odstawienia i zmniejszyć głód nikotynowy. Opcji jest bardzo wiele. Lecznicza nikotyna występuje w postaci gum do żucia, pastylek, sprayu do jamy ustnej czy plastrów naklejanych na skórę. W zależności od ilości wypalanych dziennie papierosów, farmaceuta w aptece dobiera dawkę wybranego preparatu do Twoich potrzeb. Niewątpliwą zaletą tej metody jest możliwość stopniowego rozstawania się z papierosami, dla osób, które nie mają silnej woli by z dnia na dzień zaprzestać palenia. Dodatkowo do płuc nie wprowadzamy całej masy toksycznych substancji wraz z dymem papierosowym. Minusem jest cena, choć i tak w porównaniu z papierosami nie jest najgorsza.