Piwo, napój popularny, lubiany przez mężczyzn i coraz więcej kobiet. Do wyboru jest wiele rodzajów różniących się smakiem, zapachem, zawartością alkoholu, wielkością opakowań itd. Piją dorośli i ci, co nie powinni pić. Doskonale gasi pragnienie, ma przyjemny wygląd i niepowtarzalne walory smakowe. Wiesz dlaczego ten napój jest tak lubiany od setek lat? Z pewnością nie tylko ze względu na coraz większą świadomość dotyczącą tego co jemy i pijemy.
Piwo powstaje głównie z chmielu, jęczmienia, drożdży. Do produkcji używa się jeszcze wielu innych składników, dzięki którym wybór jest tak duży. Każdy ze składników musi odpowiadać ściśle określonym parametrom, nawet woda użyta do produkcji.
Składnikiem wpływającym pozytywnie na zdrowie jest chmiel. Zaliczany jest do roślin leczniczych. Szyszki chmielu to nie tylko składnik piwa, ale wielu leków i suplementów diety pomocnych w łagodzeniu dolegliwości związanych z bezsennością i stresem. Chmiel działa też moczopędnie, obniża ciśnienie, poprawia trawienie i in.
Szyszki zawierają lupulinę nadająca napojowi gorzkawy smak. W jej skład wchodzą m. in. olejki eteryczne, garbniki, żywice i bardzo ważne dla zdrowia flawonoidy. Te ostatnie to niezbędne dla zdrowia, bardzo dobre antyoksydanty, o których więcej tutaj. To właśnie dzięki tym substancjom piwo ma korzystne działanie na zdrowie.
Jednym z najsilniejszych antyoksydantów jest ksantohumol. Pochłania silniej wolne rodniki niż najbardziej popularne witaminy C i E. Dzięki tym właściwościom chroni przed nowotworami i innymi chorobami oraz opóźnia starzenie się organizmu. Związek ten ma też działanie przeciwbakteryjne i przeciwpierwotniakowe.
Byłoby zbyt pięknie, gdyby ten napój można było pić bezkarnie. Spożywanie piwa szczególnie u osób młodych, bardzo często prowadzi do uzależnienia od alkoholu. Z tego powodu ustawodawca coraz bardziej ogranicza reklamy, miejsca w których można pić, godziny, w których można go kupić itp.
Minusem picia jest powstanie tzw. „brzucha piwnego”. Alkohol ma dużo kalorii. 1 litr piwa to w zależności od jego rodzaju aż 400-600 kcal… to dużo.
Z powodu zawartości węglowodanów, po wypiciu bardzo szybko wzrasta poziom we krwi. Jak szybko wzrasta, tak szybko spada. Spadek poziomu cukru we krwi, to nic innego jak pojawienie się głodu. Podjadanie podczas picia lub chęć zjedzenia czegoś „konkretnego” po wypiciu większych ilości, prowadzi do otyłości.
Piwo, jak każdy inny alkohol w połączeniu z lekami zmienia w różny sposób ich działanie. W niektórych przypadkach może doprowadzić do pojawienia się działań ubocznych np. uszkodzenia wątroby.
Reklamy piwa zachęcają do picia. Są bardzo przyjemne w odbiorze. Trwają pracę nad tym, aby mogły się pojawiać w środkach masowego przekazu tylko w godz. 23 – 6. Już zostało ograniczone spożycie w miejscach publicznych, a planowane są jeszcze większe ograniczenia.
Pić czy nie pić? A może pić w małych ilościach lub spróbować bezalkoholowego, gdy nie można innego? Wybór należy do Ciebie, a wszystko co robisz, rób z głową.
Miłośnicy piwa mogą skorzystać z kilku aplikacji do tworzenia listy ulubionych piw i tych, które chcą spróbować np.: Beer It i Topbeer. Przy okazji można zainstalować apkę Sprawdź promile.
Piwo to na tyle szlachetny trunek, że ma on swoje święto. Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara obchodzimy 5 sierpnia.