„Skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą”, to stwierdzenie najczęściej kończy reklamy leków i suplementów. Jeżeli coś Ci dolega, słyszysz wiele rad, a na koniec i tak doradzą wizytę u lekarza lub pójście do apteki. Te ostatnie są najlepszymi radami jakie możesz usłyszeć. Poznaj 5 najważniejszych powodów, dla których w sprawach zdrowia lepiej słuchać rad specjalistów, a nie znajomych.
1. Problemy skórne, bóle brzucha, głowy, zębów, mięśni i stawów, osłabienie, nieprawidłowy wygląd skóry, włosów, paznokci i mnóstwo innych dolegliwości może mieć wiele różnych przyczyn. Farmaceuta lub lekarz zanim poleci jakiś lek lub suplement, zada kilka niezbędnych pytań. Na tej podstawie postawi prawidłową diagnozę. W aptece dowiesz się też kiedy dolegliwość jest na tyle poważna, że trzeba pójść do lekarza, a kiedy można pomóc sobie samemu kupując specyfiki w aptece.
2. Leki mają działania uboczne i wchodzą w interakcje z innymi lekami, suplementami i pożywieniem. Rzadko lub w ogóle nie czytasz ulotek dołączanych do leków. Szczegółowe informacje dotyczące bezpiecznego zażywania leków uzyskasz nie od znajomych, ale w aptece. Właśnie dlatego stwierdzenie „Skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą”, to bardzo dobra rada.
3. Polska jest jednym z krajów o największej ilości sprzedawanych medykamentów w Europie. Nie znaczy to, że jesteśmy narodem, który najbardziej choruje. Jesteśmy natomiast bardzo podatni na reklamę (zajrzyj tutaj). Lubimy stosować to co inni, bo pomaga np. na dobrą kondycję organizmu. Jeżeli masz problem zdrowotny najlepiej skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Dowiesz się czy potrzebny Ci jest lek lub suplement, czy wystarczy zmienić tylko sposób życia i dietę, a dolegliwości same ustąpią.
4. Bardzo często nadużywane są środki przeczyszczające (bo trzeba być szczupłym), przeciwbólowe (bo trochę boli), przeciwdepresyjne (bo nie mam humoru i nic mi się nie chce), uspokajające (bo wszystko Cię denerwuje). Z pewnością masz znajomych, którzy kupują środki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe i inne, które działają jak dopalacze. Lekomania to problem (więcej tutaj). Lekomanem możesz się stać nieświadomie stosując zbyt często np. środki przeczyszczające. O tym czy już nim jesteś oraz o tym jak nim nie zostać, dowiesz się od lekarza. On przepisze Ci tylko taką ilość leków, jaka będzie potrzebna. Farmaceuta też zwróci Ci na to uwagę jeżeli zauważy, że zbyt często kupujesz dany specyfik. Czy wiesz, że pracownicy apteki mogą odmówić sprzedaży leków, jeśli będą podejrzewać, że nie zostaną one wykorzystane w celach leczniczych?
5. Stwierdzenie: „Skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą”, ma jeszcze drugą część:,,Każdy lek niewłaściwie stosowany, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu„. To zdanie nie jest chwytem reklamowym, ale przestrogą. Zdecydowanie lepiej jest pytać, upewnić się, skorzystać z wiedzy fachowców, niż stosować leki i suplementy diety, które zamiast pomóc, zaszkodzą.