Dlaczego tak trudno rozstać się z papierosem? Co uzależnia w nim tak uzależnia?
Papierosy to nic innego jak wysuszone, odpowiednio przygotowane i pocięte liście tytoniu zawinięte w bibułkę. Dodatkowo większość z nich posiada filtr, który ogranicza ilość wdychanych związków smolistych, jakie powstają w wyniku spalania papierosa. Głównym sprawcą tego, że uzależniamy się od palenia, jest nikotyna. To ta substancja, aktywnie wpływa na wiele narządów w naszym ciele. Im dłużej palisz, tym bardziej zmienia biochemię Twojego mózgu sprawiając, że w którymś momencie papieros staje się koniecznością. Przeczytaj artykuł a na koniec posłuchaj utworu Rapera Gisu (Głównego Inspektora Sanitarnego).
Złożone uzależnienie
Niestety w przypadku uzależnienia od palenia, sprawa nie jest taka prosta jak by się wydawało. Okazuje się, że poza uzależnieniem od samej nikotyny pojawia się też mechanizm tak zwanego uzależnienia behawioralnego. Co to oznacza? Palimy, bo obracamy się w takim towarzystwie, albo dlatego, że istnieje ciche przyzwolenie dla tego nałogu w społeczeństwie, lub dlatego, że nasi rodzice palą i taki wzorzec zachowania znamy z domu. Poza tym samo palenie kojarzone jest z dorosłością, zatem wpływa na poczucie własnej wartości. Czasem jest odpowiedzią na stres czy też pokrętnym sposobem na utrzymanie pożądanej wagi ciała.
Wpływ na zdrowie
O szkodliwości palenia wiedzą wszyscy, także nałogowi palacze. Jednak skutki długotrwałego nadużywania nikotyny, obserwowane są dopiero po długim czasie. Właśnie dlatego często bywają bagatelizowane lub wypierane z myśli klasycznym: „Mnie to nie dotyczy”. Poza samą nikotyną podczas spalania papierosa powstaje ponad 4000 różnych związków chemicznych oddziałujących na różne organy naszego ciała. Większość z nich jest toksyczna i podczas inhalacji dymu podrażnia miejscowo tkanki jamy ustnej, krtani i oskrzeli a w konsekwencji może doprowadzić w przyszłości do rozwoju nowotworów. Sama nikotyna ma działanie psychoaktywujące a to znaczy, że wpływa na nasz nastrój oraz odczucia. Wywołuje euforię co można porównać do działania…narkotyków. Dodatkowo z czasem rozwija się tolerancja naszego organizmu na ten związek. Oznacza to, że początkowa dawka, np. jeden papieros nie wywołuje już takiej reakcji jak na początku. Dawkę trzeba zwiększać by poczuć to, co wcześniej.
Głód nikotynowy
Jednym z sygnałów świadczących o tym, że jesteśmy uzależnieni jest tak zwany głód nikotynowy. To dość charakterystyczne objawy, których nie da się przegapić ani pomylić z czymś innym. Jeśli na czas nie zapalisz, pojawia się u Ciebie niepokój, obsesyjne myślenie o papierosie, stajesz się nerwowy, czasem agresywny, albo Twój nastrój bardzo się pogarsza. Dodatkowo nie możesz się skoncentrować. Gdyby lekarz w tym momencie zrobił Ci badanie EKG, zaobserwowałby na zapisie, iż Twoje ciśnienie krwi uległo obniżeniu a praca serca zwolniła. Czasem mogą też pojawić się problemy ze snem. Wszystkie te objawy powinny Cię zaniepokoić i skłonić do refleksji, czy przypadkiem nie przyszedł czas na zmianę? Chociażby w postaci rzucenia palenia.
Trudno rozstać się z papierosem, to fakt. Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale warto to zrobić. Powodzenia!!