Miód kojarzy się z najczęściej z czymś, co możesz dodać do herbaty, żeby ją posłodzić. W zbliżającym się okresie przeziębień usłyszysz nie raz: „weź coś na przeziębienie i wypij herbatę, najlepiej z miodem i cytryną”.
Propolis, czyli kit pszczeli, kojarzy się głównie z ulem. Właściwości miodu i propolisu to nie tylko słodki smak i wsparcie w przeziębieniu. Ich składniki pomagają w zakażeniach intymnych, leczą rany, ból gardła, wzmacniają odporność, pracę serca i wpływają korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Właściwości zdrowotne miodu i propolisu są bardzo szeroko wykorzystywane. Jeżeli chcesz używać produktów naturalnych nie tylko w temacie urody, żywności ale i zdrowia. Oto kilka propozycji:
1. Tabletki, spray oraz krople na ból gardła – przynoszą ulgę, ponieważ hamują działanie bakterii. Ograniczają powstawanie stanu zapalnego, który jest przyczyną bólu, zaczerwienienia i obrzęku. Nadają się dla kobiet w ciąży (jeśli producent nie dodał składnika, którego w ciąży nie należy stosować, ale taka informacja znajdzie się w ulotce).
2. Syropy na kaszel – z bardzo dobrym skutkiem stosowane są u dzieci w kaszlu suchym, pojawiającym się głównie nocą. U osób dorosłych dodatek miodu lub propolisu doskonale sprawdzi się jako środek wspomagający działanie innych substancji przeciwkaszlowych.
3. Plastry, maści i produkty lecznicze na rany – mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące. Preparaty z kitu pszczelego oraz z miodu Manuka (otrzymywanego z nektaru rośliny manuka), potrafią wygoić rany skuteczniej niż niejeden produkt o innym składzie. Dostępne w aptekach środki doskonale nadają się do leczenia odleżyn, owrzodzeń, trudno gojących się ran np. powstałych po wycięciu nowotworów czy radioterapii. Często goją rany, z którymi inne środki sobie nie poradziły.
4. Globulki dopochwowe – jeśli w ich skład wchodzi propolis, będą działały regenerująco na błonę śluzową, dlatego można je z powodzeniem stosować po ginekologicznych zabiegach chirurgicznych (jeśli nie będzie innych przeciwwskazań). Działają też przeciwbakteryjnie i łagodzą wiele nieprzyjemnych objawów związanych z infekcjami intymnymi (przeczytaj też ten artykuł).
5. Miód wspiera serce, układ krwionośny i regeneruje wątrobę. Polecany jest szczególnie ludziom niedożywionym, sportowcom oraz podczas rekonwalescencji. Działanie takie jak zwiększenie siły pracy serca, obniżenie ciśnienia i poziomu (złego) cholesterolu, uzupełnienie niedoborów energetycznych oraz utrzymanie właściwego poziomu energii organizmu przez kilka godzin, ma u takich osób szczególne znaczenie.
Ma też działanie odtruwające (np. przy przekroczonym poziomie ołowiu) i uodparniające. Przedłuża młodość, ponieważ w jego skład wchodzą minerały i witaminy, a niektóre z nich to antyoksydanty (zajrzyj tu).
6. Balsamy do ust, mydła i kosmetyki do ciała – dodatek propolisu i miodu sprawia, że naskórek szybciej zregeneruje się, a skóra będzie lepiej odżywiona. Na usta czy dłonie można zastosować sam miód, szczególnie zimą, gdy są spierzchnięte i popękane. Więcej tutaj.
Miód to głównie produkt spożywczy i mimo zastosowania w medycynie, nie ma aż tak silnego działania farmakologicznego jak składniki leków. Mimo to, wszystkie produkty „oferowane” nam przez pszczoły mają działanie lecznicze sprawdzone od tysiącleci (!). Spróbuj zwiększyć jego ilość w codziennej diecie (wyjątek osoby z cukrzycą i alergicy uczuleni na określone pyłki). Nie zaszkodzi też rozpoczynając kurację zastosować miód, propolis, czy inne produkty z ula. Taka kuracja może okazać się wystarczająca i nie trzeba będzie sięgać po środki chemiczne, które nie są tak bezpieczne jak się wydaje.
Jedną ze skutecznych metod leczenia jest apiterapia. Co to takiego? Temat opisany w CIEKAWOSTKACH.