Zdrowie możesz stracić przez zakażenia układu moczowego. Zdarzają się dość często i są bardzo nieprzyjemne. Ból, pieczenie przy oddawaniu moczu, zmiana jego koloru i zapachu, ciągłe uczucie parcia na pęcherz, to tylko niektóre objawy zapalenia cewki moczowej lub zapalenia pęcherza. Nieprzyjemne są też częste wizyt w toalecie.
Artykuł jest dla tych, którzy chcą szybko pozbyć się dolegliwości. Jeśli chcesz wiedzieć co zrobić, aby dolegliwości szybko nie powróciły, to też przeczytaj.
Zapalenie pęcherza i cewki moczowej to różne schorzenia. Mogą mieć jednak takie same objawy. Zapalenie pęcherza czasem przebiega bezobjawowo. Jednak w jednym i drugim wypadku w moczu występują bakterie.
Po wystąpieniu pierwszych objawów zastosuj jak najszybciej:
1. zioła moczopędne w postaci herbatek, wyciągów roślinnych lub tabletek. Działanie moczopędne pozwala na szybkie usunięcie bakterii z dróg moczowych i nie dopuszczenie do ich rozwoju. Bardzo dobrze działa: ziele pokrzywy, liść brzozy, ziele nawłoci, korzeń pietruszki, korzeń mniszka, naowocnia fasoli, korzeń cykorii, liść borówki, korzeń lubczyku. Wiele z tych ziół ma zastosowane w gotowych mieszankach moczopędnych. Mają one silniejsze działanie od herbatek jednoskładnikowych. Oprócz tego niektóre z nich działają rozkurczowo, bakteriobójczo, przeciwzapalnie i regenerują nabłonek. Możesz zastosować Nefrobonisol, Nefrol, Urosan, Nefrocal, Nefrolfix. Więcej znajdziesz tutaj.
2. preparaty z żurawiny – tabletki, kapsułki, soki mogą być stosowane profilaktycznie przez osoby, które mają częste zakażenia dróg moczowych. Żurawinę można również kupić w preparatach wieloskładnikowych i stosować pomocniczo w stanach zapalnych dolnych dróg moczowych.
3. podczas ciężkiego przebiegu stanów zapalnych trzeba zastosować lek, który w swoim składzie ma furaginę, czyli furazydynę (obie nazwy chemiczne znajdziesz na opakowaniach leków). Jest to substancja chemiczna działająca bakteriostatycznie. Hamuje ona rozwój bakterii będących powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Przeczytaj ulotkę przed zastosowaniem, ponieważ w zależności od dawki pojedynczej tabletki, dawkowanie będzie różne.
4. duże ilości płynów 2-3 l. wypitych codziennie w połączeniu ze środkami moczopędnymi, pomogą szybciej wypłukać bakterie z dolnego odcinka dróg moczowych.
Środki na bazie ziół można stosować dłużej niż tydzień, szczególnie przy lekkich zakażeniach lub gdy chcesz je zastosować profilaktycznie. Środki chemiczne (pkt.3) możesz stosować tylko kilka dni.
Zakażeń można uniknąć stosując odpowiednią higienę dróg moczowych, systematycznie opróżniając pęcherz, nie doprowadzać do nadmiernego wychłodzenia dolnego odcinka układu moczowego (szczególnie zimą), unikać długich kąpieli w chłodnej wodzie. To tylko niektóre sposoby.
Jeżeli zakażenia układu moczowego nie mijają po ok. 4-6 dniach przy prawidłowym stosowaniu preparatów dostępnych bez recepty, należy zgłosić się do lekarza. Zaleci on badanie moczu. Prawidłowe pobranie próbki jest bardzo ważne. Pojemnik powinien być koniecznie jałowy (w niejałowym, mimo iż jest czysty, znajdują się bakterie). Mocz pobieramy bezpośrednio do niego i co również bardzo ważne, ze środkowego strumienia.
Szybka reakcja na zakażenie pęcherza i cewki moczowej, pozwoli uniknąć kilkudniowych nieprzyjemności.